Bez kategorii

Czy da się zrozumieć sztukę nowoczesną?

Wizyta w muzeum sztuki nowoczesnej jest dla sporej części osób przeżyciem dość… traumatycznym. Przedstawione tam obrazy, rzeźby oraz inne ekspozycje często nie mają zbyt wiele wspólnego z pojmowaniem sztuki w sposób tradycyjny i dość konserwatywny – kiedy wiemy, że dzieło sztuki jest warte takiego określenia, bo nam się po prostu podoba, dobrze oddaje rzeczywistość, a my docenić możemy kunszt autora.

W sztuce nowoczesnej weryfikacja taka, oparta na jasnych osądach oraz refleksjach, nie jest do końca możliwa. Często obrazy składające się z kilku plam, instalacje przypominające sterty śmieci, czy pokazy video mające za zadanie przede wszystkim szokować, zostawiają odbiorcę z tlącą się w głowie myślą: „To przecież nie jest sztuka, to mogłoby wykonać nawet dziecko!”.

Problem ze współczesną sztuką oraz jej odbiorem wydaje się być więc zasadniczy: nie do końca jesteśmy w stanie zrozumieć, że zadaniem sztuki nie zawsze jest wywoływanie w odbiorcach poczucia zachwytu. Czasem szok czy refleksja dotycząca samych granic sztuki wydaje się być dla współczesnych artystów dużo cenniejsza.

exhibition-1659453_1280

Pragnąć poznać teoretyczne podstawy sztuki nowoczesnej, w której wciąż odnaleźć można dzieła wzbudzające również pozytywne emocje, warto sięgnąć po specjalistyczną literaturę. Książki na temat sztuki znaleźć można na przykład tutaj: www.kalinoteka.pl/1105-sztuka. Ich przeczytanie może pozwolić nam zrozumieć, dlaczego mianem sztuki określamy rzeczy, które w naszej ocenie na to nie zasługują.