Literatura

Lady Susan Jane Austin

Nietypowa Austin

Austin ma ma swoim niewiele książek, ale za to rzesze fanek, które zaczytują się w romantycznych historiach jej inteligentnych bohaterek. Każdy kto przeczytał przynajmniej dwie książki Jane szybko odnajdzie schemat, którym autorka zwykła się kierować opisując historię swoich bohaterów.

Jednak Lady Susan nie wpisuje się do końca w ten nurt. Być może dlatego, że jest to najwcześniejsza, króciutka powieść Austin. Lady Susan jest to powieść epistolarna, za życia autorki nie została wydana.

Główną bohaterką swojej książki uczyniła Austin Lady Susan Vernon kobietę o zachwycającej urodzie, inteligentną, błyskotliwą, niestroniącą od kłamstwa, sprytną manipulantkę i intrygantkę. Rozmiłowaną w romansach i pieniądzach. Takiej bohaterce Austin przeciwstawia kreację jej córki Frederici, która równie inteligenta, ale o wiele skromniejsza i nieśmiała a przy tym znacznie ustępująca urodzie matki – innymi słowy wzorzec bohaterki ulubionej przez Austin. Jak nie trudno się domyślić Frederica odnajdzie ostatecznie szczęście w ramionach zacnego, dobrze sytuowanego młodzieńca. Lady Susan choć krótka, przez to że pisana w formie listów jest trudniejsza w odbiorze niż pozostałe książki Austin. Jest też mniej barwna niż inne jej dzieła. Zdecydowanie ciekawa jest tutaj główna postać wyrafinowanej wdowy, która zasadniczo osiąga wszystko czego pragnęła, bo wszak miłość nigdy nie leżała w jej obszarze zainteresowań.

Lady Susan doczekała się ekranizacji, która weszła do kin w 2016 r. pod tytułem „Love&Friendship”.