Moda – sztuką użytkową

 

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że moda jest sztuką. Nie bez znaczenia jest fakt, że jedną z funkcji mody jest między innymi kreowanie wizerunku piękna. O tym, że modę w ogóle można rozpatrywać w kategorii dzieł sztuki świadczą chociażby pojawiające się na całym świecie muzea mody, wśród których wyróżnić można chociażby Diora, Yves Saint Laurent czy Gucci.

 

 

Dior – klasyka mody

 

Muzeum Christiana Diora mieści się w Granville w Normandii. Do dyspozycji zwiedzających wystawione są zarówno stałe eksponaty jak również co jakiś czas organizowane są wystawy okolicznościowe. Do najciekawszych ekspozycji na pewno zaliczają się suknie noszone przez gwiazdy ekranu takie jak chociażby Sophia Loren.

 

 

Muzeum Gucii

 

Guccio Gucii to jeden z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych projektantów mody na świecie. Projekty jego autorstwa możliwe są do podziwiania w zabytkowej kamienicy na terenie Florencji. Podczas wizyty w muzeum mody można dowiedzieć się jak przebiegała historia powstania i rozwoju marki, czy także poznać nieco tajemnic dotyczących ręcznej produkcji znanych torebek oraz butów.

 

Yves Saint Laurent

 

Muzeum tego projektanta mody to doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników pięknych tkanin i projektów. Suknie z jego wielu kolekcji przechowywane są w specjalnych gablotach, dzięki czemu ubrania są chronione przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

 

 

Przez wielu moda jest zatem określana mianem kolejnej dziedziny sztuki. Natomiast styliści czy projektanci również chcą być określani mianem artysty. W końcu praca projektanta polega nie tylko na posiadaniu umiejętności krawieckich. Niezwykle istotnym aspektem jego pracy okazuje się być jego kreatywność oraz wizjonerstwo. Dla pewnej grupy projektantów to właśnie dzieła malarskie czy rzeźby okazują się być inspiracją przy tworzeniu nowych kolekcji ubrań. Dlatego na tym przykładzie widać, że te dwa światy sztuki oraz mody użytkowej wydają się nawzajem ze sobą przenikać.

 

 

Materiał, kompozycja i efekt końcowy

 

W przypadku tworzenia kolekcji ubrań bardzo ważnym aspektem okazuje się między innymi wybieranie materiałów wysokiej jakości. Dlatego mając do czynienia z modą nieco bardziej luksusową i do tego w pełni oryginalną, natrafimy na takie materiały jak chociażby jedwab, muślin, wełna, satyna czy zamsz. Różnicowanie faktur i kolorów również wpływa na efekt końcowy w postaci eleganckiego i zazwyczaj ponadczasowego ubrania.

 

 

Moda i jej dzieła sztuki

 

W dzisiejszych czasach szczególnie płeć piękna interesuje się zdobyczami świata mody, który zdaje się coraz więcej i częściej czerpać inspirację ze świata sztuki. Otóż nowo powstające kolekcje ubrań mają budzić u klientów podziw i zachwyt nad kunsztem pracy projektanta czy krawca. Co więcej wiele pań kompletując swoja garderobę chce poprzez ubiór określić swój temperament i osobowość, dlatego szuka rzeczy o wysokim standardzie. Absolutnym hitem tego sezonu okazują się być między innymi zamszowe płaszcze. Takie w najmodniejszych odcieniach i krojach znajdziemy na przykład na tej stronie – http://kostes.eu/pl/okrycia-wierzchnie/30-plaszcz-zamszowy-khaki.html. Dzięki takim oryginalnym okryciom wierzchnim każda kobieta poczuje się elegancko, modnie i szykownie.